نرم افزار حسابداری پیمانکاری سپیدار

28 آذر, 1401

 نرم افزار حسابداری پیمانکاری سپیدار ، تمرکز حسابداری پیمانکاری روی مدیریت هزینه و درآمد پروژه های پیمانکاری است. امروزه پروژه های پیمانکاری افزایش زیادی داشته اند. این پروژه ها در انواع مختلفی انجام می شوند.

بنابراین لازم است که برای اجرای آنها استانداردها و قوانین مشخص در نظر گرفته شود. همچنین جزئیات زیاد و ابعاد متنوع عملیات پروژه های پیمانکاری باعث شده تا از یک ابزار با کمترین میزان خطای انسانی و دقت بالا برای محاسبات استفاده شود. نرم افزار حسابداری پیمانکاری یکی از این ابزارها است. با استفاده از نرم افزار حسابداری پیمانکاری می‌ توان کنترل و مدیریت عملیات حسابداری در پروژه‌های مختلف پیمانکاری را بهتر انجام داد. در نمایندگی سپیدار، نرم افزار حسابداری پیمانکاری سپیدار ارائه می شود که دارای قابلیت های مختلفی در این زمینه است. 


حسابداری پیمانکاری چیست؟ 


شرکت های پیمانکاری در ازای دریافت یک مبلغ مشخص، پروژه‌ های مختلفی را اجرا و تکمیل می‌ کنند. اجرای پروژه های پیمانکاری معمولاً به صورت قرارداد پیمانکاری ثبت می شود. طرفین این پروژه پیمانکار و کارفرما هستند. کارفرما یک فرد حقیقی یا حقوقی می‌ باشد که به ازای مبلغ پرداخت شده به پیمانکار اجرای پروژه را به پیمانکار می سپارد. در این قرارداد کارفرما وظیفه دارد تمامی هزینه های اجرای پروژه و منابع مورد نیاز را برای پیمانکار تامین کند. شرکت های پیمانکاری با درنظر گرفتن مهارت و تخصص خود در زمینه پیمانکاری های مختلف مانند پیمانکاری شهرسازی، پیمانکاری تامین نیروی انسانی و پیمانکاری طرح های عمرانی و ... فعالیت می کنند. حسابداری پیمانکاری یکی از زیر شاخه های علم حسابداری می باشد که با گسترش صنایع تولید و شهرسازی ایجاد شده است. در این نوع حسابداری عملیات حسابداری تولیدی، حسابداری خدماتی و حسابداری بازرگانی با یکدیگر ترکیب می شود. 
امروزه با وجود گسترش پروژه عمرانی و خدماتی، حسابرسی به فرایندهای مالی این شرکت ها لازم است تا بر اساس استانداردهای جدیدی در زمینه حسابداری انجام شود. پروژه های پیمانکاری با در نظر گرفتن نوع قراردادهای پیمانکاری، دارای حسابرسی ها و ساز و کارهای مختلفی هستند. با استفاده از استانداردهای حسابداری پیمانکاری، اصول تهیه و تنظیم و گزارشات و صورت های مالی برای پروژه های پیمانکاری تعیین می شود.


حسابداری پیمانکاری استاندارد


در بیشتر موارد پروژه های پیمانکاری تا مدت طولانی در دست اجرا هستند. همچنین هزینه و مخارج زیادی در رابطه با این پروژه ها وجود دارد که لازم است میزان دقیق آنها برآورد شده و این هزینه ها و مخارج مدیریت شوند. به دلیل این موضوع برای حسابداری پیمانکاری استانداردهای رایجی در نظر گرفته شده است. ذینفعان در پروژه پیمانکاری، می ‌تواند هزینه ‌ها و درآمدهای حاصل از شراکت را در صورت‌ های مالی خود بهتر مدیریت کنند. با استفاده از این استانداردها آنها می ‌توانند مقادیر دقیق سود و زیان در زمینه اجرای پروژه را تعیین کنند. در نتیجه سیستم ثبت حسابداری پیمانکاری لازم است به گونه‌ای پیاده‌سازی شود تا در آن تمامی استانداردها حسابی به خوبی رعایت شده باشد. در این سیستم باید به ازای هر پروژه صورت ‌های مالی مستقلی در نظر گرفته می شود. 

 نرم افزار حسابداری پیمانکاری سپیدار


قوانین حسابداری پیمانکاری


اجرای پروژه های پیمانکاری معمولا به زمان زیادی نیاز دارد. در نتیجه لازم است این پروژه ها بر مبنای چارچوب خاصی عمل کنند تا در مسیر اجرای خود، کمترین میزان خطر و آسیب را داشته باشند. چارچوب اجرای پروژه های پیمانکاری با در نظر گرفتن قوانین حسابداری پیمانکاری مشخص می شود. در این قوانین، وظایف کارفرما و پیمانکار، قوانین مالیاتی، آیین نامه های ساخت و ساز و بخشودگی ها مالی وجود دارد. همچنین توسط این قوانین مفاد تنظیم قراردادهای پیمانکاری حل و فصل می‌ شود. پس قوانین حسابداری پیمانکاری بر روی جریان قراردادهای پیمانکاری نظارت می ‌کنند. این قوانین بررسی خواهند کرد که قراردادهای پیمانکاری با قوانین داخلی کشور مطابقت دارند یا خیر. زیرا اگر قراردادهای پیمانکاری بر قوانین کشور پایبند نباشند، برای آنها خسارات فراوان اعتباری و مالی به وجود خواهد آمد. 


بهترین نرم افزار حسابداری پیمانکاری


برای انجام حسابداری پیمانکاری همواره باید به دنبال نرم افزاری باشید که قابلیت کنترل کامل بر روی روند عملیات پیمانکاری پروژه بر حسب مفاد قرارداد پیمانکاری را داشته باشد. همچنین این نرم‌افزار باید مدیریت پیگیری امور حسابداری مربوط به قرارداد، بدهی‌ ها، پرداخت ها و دستمزد کارکنان، موجودی انبار و عوارض مالیاتی را انجام دهد. این نرم‌افزار باید از قابلیت یکپارچگی با سیستم های مختلف بانک و مدیریت اسناد برخوردار باشد. چون قسمت بزرگی از عملیات حسابداری با استفاده از سیستم بانکی و تهیه و تنظیم صورت های مالی و گزارشات انجام می شود. یکی از ویژگی هایی که یک نرم افزار حسابداری پیمانکاری خوب باید داشته باشد، ساده سازی عملیات پیچیده حسابداری پروژه پیمانکاری است. از سوی دیگر این نرم‌افزار باید دارای کمترین میزان خطا بوده و وضعیت دقیق جریان مالی را نشان دهد. یک نرم افزار حسابداری پیمانکاری خوب لازم است که ترکیبی از نرم افزار مدیریت پروژه در نرم افزار حسابداری باشد. به طوری که سودآوری پروژه را افزایش داده و میزان زیان پروژه را به حداقل برساند. نرم افزار حسابداری پیمانکاری سپیدار از بهترین نرم افزار های حسابداری است که تمامی این ویژگی ها را دارد. 


نرم افزار حسابداری سپیدار


همان گونه که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم امور حسابداری پیمانکاری دارای جزئیات قانونی و حسابداری مختلفی هستند و به دلیل پیچیدگی هایی که دارند لازم است که با دقت فراوان انجام شوند. امروزه با وجود فناوری های نرم افزاری حسابداری، اجرای محاسبات با دقت و سرعت بسیار بالایی انجام می شود. نرم افزار حسابداری سپیدار یکی از این نرم‌افزارها است که باعث شده مدیران شرکت های پیمانکاری از بابت مدیریت قراردادهای پیمانکاری خیال آسوده داشته باشند. شرکت های پیمانکاری در قسمت حسابداری خود دچار چالش ‌های زیادی می ‌شوند. انجام دادن پروژه های مختلف با شرکای تجاری و شرکت های متفاوت از جمله دلایلی است که موجب شده حسابداری در این شرکت ها امری مهم تلقی شود. با استفاده از نرم افزار حسابداری سپیدار این شرکت ها می توانند تمامی فعالیت های حسابداری خود را به صورت یکپارچه مدیریت کنند. بنابراین این نرم افزار می تواند برای بخش مالی و حسابداری شرکت های پیمانکاری یک راه حل بسیار خوب باشد. بسته حسابداری پیمانکاری سپیدار شامل چهار قسمت سیستم حسابداری دریافت و پرداخت، دارایی ثابت و حسابداری پیمانکاری است. 


امکانات و قابلیت های نرم افزار حسابداری پیمانکاری سپیدار


نرم افزار حسابداری پیمانکاری سپیدار یکی از بهترین نرم افزارهای حسابداری موجود در بازار است که امکانات زیر را دارد:

مدیریت انواع هزینه‌ ها از جمله حقوق و دستمزد و موجودی انبار
قالبیت تعریف اشخاص، کارکنان، مشخصات پیمانکاران، کارفرمایان
امکان تعریف موجودیت مستقل برای منابع مختلف و ثبت در حسابداری انبار
قابلیت تعیین سطح دسترسی‌های متفاوت برای کاربران نرم‌افزار

گزارش ‌گیری و آمار از روند اجرای پروژه و عملکرد کارکنان
گزارش‌ گیری از صورت‌های مالی در هر پروژه و به ازای هر مرحله از اجرا
برآورد سود و زیان هر پروژه به تفکیک مراحل اجرا
امکان ایجاد، ویرایش و حذف فاکتورهای خرید و فروش

قابلیت تنظیم اعلان برای سررسید موعد پایان قراردادها
قابلیت مدیریت پروژه‌های متعدد به صورت مستقل و جدا از هم
قابلیت تفکیک مراحل پروژه به‌ صورت نامحدود و مدیریت جداگانه آنها
پشتیبان‌گیری و حفظ امنیت اطلاعات پروژه

امکان ثبت انواع ضمانتنامه های پرداختی و دریافتی برای شرکت در مناقصه،انجام تعهدات قرارداد و علی الحساب یا پیش دریافت و انجام عملیات تقلیل، آزاد سازی و تمدید برای آن
امکان دریافت فهرست بها اعلام شده توسط سازمان برنامه و بودجه و استفاده از آن در قراردادها
امکان گزارش‌گیری از ضمانتنامه های سررسید شده، سپرده های نزد کارفرما، صورت وضعیت‌های ارسالی و تایید شده و بهای تمام شده هر قرارداد یا پروژه
امکان گزارش گیری از درصد پیشرفت فیزیکی و ریالی به تفکیک هر قرارداد

یکپارچگی سیستم پیمانکاری با سیستم‌های انبار، دریافت پرداخت و حقوق دستمزد
امکان ثبت صورت هزینه نقدی و اعتباری 
امکان ثبت مناقصه و تمامی هزینه‌های شرکت در مناقصه
امکان ثبت متمم، الحاقیه، دستور کار و صورت جلسه برای قرارداد

امکان ثبت انواع صورت وضعیت عادی و تعدیلی افزایشی یا کاهشی
امکان ثبت انواع ضرایب برای قراردادها و اعمال آن در صورت وضعیت مربوطه به صورت خودکار
امکان ثبت قرارداد برای پیمانکاران دسته دو
امکان انجام تسویه برای انواع صورت وضعیت‌های دریافتی و پرداختی و همچنین صورت هزینه های اعتباری

امکان ثبت هزینه‌های حقوق و دستمزد، استهلاک دارایی‌های ثابت، پیمانکاران دسته دو، موارد و مصالح مصرف شده و سایر هزینه‌های سربار برای هر قرارداد به تفکیک
امکان گزارش گیری از میزان پیشرفت هر پروژه بر اساس مفاد ثبت شده در قرارداد و صورت وضعیت‌های ارسال شده


مزایای استفاده از نرم افزار حسابداری پیمانکاری سپیدار


استفاده کردن از نرم‌ افزار حسابداری پیمانکاری سپیدار برای شرکت های پیمانکاری مزایای بسیار زیادی به همراه دارد. از جمله این مزایا می ‌توان به صرفه جویی در زمان اشاره کرد. همچنین این نرم افزار باعث ساماندهی هزینه های اجرای پروژه‌ها می‌ شود. با کمک نرم افزار حسابداری پیمانکاری سپیدار می‌ توان ثبت و درج مدارک و اسناد قراردادها را بهتر انجام داد. سود آوری پرداخت ها و مدیریت بودجه و برنامه‌ریزی از دیگر مزایای این نرم افزار برای شرکت‌ های پیمانکاری است. 
نرم افزار حسابداری سپیدار که توسط نمایندگی سپیدار سیستم ارائه می شود، علاوه بر سادگی دارای ویژگی های مانند امکان ثبت طبقه بندی و گزارش دهی از صورت هزینه است. این نرم ‌افزار می تواند صورت وضعیت و تسویه حساب های مربوط به پروژه را با دقت بسیار بالا و سرعت فراوان انجام دهد. نرم افزار حسابداری پیمانکاری سپیدار از قدرت کافی برای مدیریت مالی همزمان چند پروژه پیمانکاری برخوردار است. بنابراین با کمک آن می توان محاسبه بهای تمام شده پروژه و قرارداد را در لحظه انجام داد. در نمایندگی سپیدار سیستم ما بسته پیمانکاری سپیدار را ارائه می دهیم که یک نرم افزار حسابداری شرکتی است و برای شرکت های پیمانکاری کاربرد بسیار زیادی دارد.


ویژگی های نرم افزاری حسابداری پیمانکاری سپیدار 


کنترل تسویه حساب‌ها و تسهیل در پیگیری مطالبات تسویه‌نشده مرتبط با هرصورت وضعیت/پروژه و قرارداد
پیگیری صورت هزینه‌های تسویه‌نشده و کنترل پرداخت‌های مرتبط با هر صورت هزینه
امکان کنترل تنخواه‌گردان هر پروژه
مشاهده خلاصه‌ای از تمام اطلاعات مرتبط با یک قرارداد در یک صفحه

امکان کنترل جزئیات هریک از پروژه‌ها به شکل مجزا
تهیه گزارش‌های مدیریتی
تهیه گزارش ‌های بهای تمام شده هر پروژه، مقایسه هزینه های قرارداد با صورت وضعیت‌ها و ارائه تصویری از آخرین اطلاعات هر پروژه
اندازه‌ گیری انحرافات هزینه‌ای و میزان کارایی هر مدیر پروژه با مقایسه هزینه‌ های ثبت شده و هزینه ‌های برآورد شده هر پروژه

امکان تعریف انواع هزینه، ارتباط آن با یک معین مشخص در حسابداری و ثبت هزینه‌ها به تفکیک درآیتم صورت وضعیت
امکان دسته ‌بندی هزینه ‌ها، مقایسه با هزینه ‌های استاندارد و محاسبه انحرافات جذب(برآورد میزان کارایی مدیران پروژه در جذب هزینه‌ها)
کنترل قراردادها و صورت وضعیت‌های دریافتی

گزارش‌ گیری هزینه‌ های انجام شده به تفکیک عوامل هزینه
گزارش ‌گیری هزینه‌ های انجام شده به تفکیک عوامل هزینه
امکان گزارش‌گیری در هر دو سطح قرارداد و پروژه
امکان ورود تمامی اطلاعات یک قرارداد و گزارش گیری با استفاده از اطلاعات تکمیلی درفرم قرارداد


سهولت در مدیریت ضمانت‌نامه‌ها و آگاهی از آخرین وضعیت قراردادها
تهیه کارت پیمان
کنترل وجوه نقد دریافتی و پرداختی
قابلیت نگهداری سابقه تغییرات مبلغ قرارداد با امکان تعیین سقف مجاز برای تغییرات
کاهش چشمگیر خطای انسانی با اعمال ضرایب فزاینده و کاهنده برای هر قرارداد و محاسبه کسورات و اضافات هر قرارداد به صورت خودکار

 

کاربردهای نرم افزار حسابداری پیمانکاری سپیدار


شما با کمک نرم افزار حسابداری سپیدار می توانید در لحظه اطلاعات دقیقی از وضعیت عملکرد قراردادهای مختلف داشته باشید. همچنین این نرم افزار باعث می ‌شود تا دیسکت فایل خرید و فروش فصلی و صورت وضعیت های خود را به موقع و بر اساس آخرین تغییرات قانونی ارائه دهید. این نرم افزار در زمینه های زیر به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد: 
ثبت الحاقیه، دستور کار وصورت جلسه برای هر قرارداد با توجه به سقف مجاز هر قرارداد
تهیه کارت پیمان
گزارش گیری از میزان تایید شده هر صورت وضعیت
کنترل قراردادها و صورت وضعیت های دریافتی
مدیریت ضمانت ها با امکان ثبت ضمانت نامه ها به تفکیک هر قرارداد
گزارش گیری هزینه های انجام شده به تفکیک عوامل هزینه
کنترل وجوه نقد دریافتی و پرداختی

جهت دریافت مشاوره رایگان

با ما در ارتباط باشید

درباره سپیدهاما

سپیدهاما با هدف ارائه خدمات مالی و حسابداری به اشخاص حقیقی و شرکت های مختلف بازرگانی، خدماتی، تولیدی، صنعتی و پیمانکاری آغاز به کار کرد. ما با بهره گیری از دانش، مهارت و تجربه کارشناسان حرفه ای خود کلیه نیازهای مربوط به امور مالی شما را برطرف می کنیم.

تمامی حقوق متعلق به  سپیدهاما می باشد.